Big Tex fot. Wikiopedia cc3.0 autor: Joyous

Ewentualna secesja Teksasu byłaby niczym osikowy kołek wbity w samo serce upiora, czyli Stanów Zjednoczonych. Wolnościowcy z całego świata z nadziejami przyglądają się wszystkim ruchom secesjonistycznym, które dają o sobie znać na całym globie.

Wielkim ciosem dla całego środowiska było niewątpliwie przegrane przez niepodległościowców referendum w Szkocji w 2014 roku, gdyż wobec analogicznych starań w innych krajach porażka Szkotów wyraźnie wygasiła rosnący do pewnego momentu entuzjazm i poparcie dla idei secesji.

Secesja nie jest niestety popularną ideą, choć najbardziej wzniosłe i najlepsze idee mają to do siebie, że rzadko kiedy sprzyjają im szerokie kręgi. Lewica patrzy na secesjonistów nieufnie, gdyż widzi w nich często nacjonalistów, którzy walczą o prawo do samostanowienia dla swego narodu. Z kolei prawica bardzo często zwalcza secesję, gdyż w krajach pragnących się oderwać nierzadko dominuje politycznie lewica, a podział państw na mniejsze stoi w konflikcie z prawicową ideą silnego, niepodzielnego i rozległego terytorialnie państwa.

W rezultacie dążenia secesyjne w warunkach pokojowych najczęściej giną pod nawałą zjednoczonych sił, które nie rozumieją, że podział państw na mniejsze części to najbardziej skuteczny i w zasadzie jedyny dostępny nam dziś sposób na walkę z państwem i złem, które z niego wynika.

Kraj wielkości Francji
Nieoczekiwanie od kilku lat na czele dążeń secesjonistycznych z całego świata znalazł się amerykański stan – Teksas. Coś, co jeszcze dekadę temu wydawało się abstrakcją, w ostatnich miesiącach nabiera coraz bardziej wyraźnych kształtów.

Najbardziej wymownym wydarzeniem ostatnich tygodni była inicjatywa niektórych członków Partii Republikańskiej, aby przy okazji partyjnej konwencji poddać głosowaniu rezolucję wzywającą do udzielenia Teksańczykom prawa do zadecydowania o tym, czy chcą dalej należeć do amerykańskiego państwa. Rezolucja została odrzucona, choć promujący ideę niepodległości Narodowy Ruch Teksasu wyraźnie rośnie w siłę i przybywa mu zwolenników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here