Swego czasu w TV Polonia powiedziałem, że dla Polaka obóz Auchschwitz-Birkenau był karnym obozem pracy, z którego na ogół się wychodziło – natomiast dla Żydów był po prostu obozem zagłady, z którego ocalały nieliczne jednostki.

Wydawałoby się, stwierdzenie równie oczywiste jak np. fakt, iż kobiety gorzej od mężczyzn grają w warcaby. Jednak – podobnie jak w tym przypadku – otrzymałem dwa telefony, że współpracuję z żydowską propagandą, oraz miły, ale pełen podobnych wyrzutów list od byłej oświęcimianki, powołującej się na… świadectwo innych, też nadal szczęśliwie żyjących oświęcimiaków.

Odpowiedziałem poniższym listem:

Szanowna Pani!

Przeczytałem Pani list z pewnym wzruszeniem – i satysfakcją. Jednak to, co człowiek mówi, dociera jakoś do ludzi – i nie wszystkim jest obojętne, „co ten tam sobie gada”… Natomiast zupełnie się z Panią nie zgadzam.
Co do faktów. Proszę uczciwie odpowiedzieć na pytanie: jaki procent Żydów, którzy dostali się do Auchschwitz-Birkenau przeżyło tę operację – a jaki procent Polaków. O ile wiem, odpowiedź brzmi: poniżej 1% – i powyżej 50%. Co uzasadnia tezę, że obóz ten był w zasadzie dla Żydów obozem zagłady – a dla Polaków obozem pracy.
Co ważniejsze jednak: nie zgadzam się z Panią w ocenach.

W Pani liście kryje się bowiem założenie, że pobyt w obozie jest czymś zaszczytnym. Czymś, czym należy się chlubić; że męczeństwo jest powodem do dumy; że być Chrystusem narodów to coś uświęcającego… Proszę Pani: ja byłem przez komunę trzy razy zamykany – ale ja się tym nie chlubię. Przeciwnie: nieco się wstydzę, że dałem się złapać!

Jasne, że jest to pośredni dowód, iż prowadziłem działalność polityczną – ale dumnym można być z tego, że się ją prowadziło, a nie z tego, że się wpadło!

Dla mnie fakt Holokaustu jest raczej poniżający Żydów – że nie umieli się ukrywać. Zorganizować bojówek, strzelać na progu domów… Ten Żyd, który dał szmal Polakowi, który go przechował, jest dobry; ten, co dał się zagazować, jest ofiarą. Vae victis!

CZYTAJ DALEJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here