Oczywiście to samo dotyczy Polaków. Z tym, że Polacy zamknięci w KL mają przynajmniej powód do dumy: coś robili! Szmuglowali, przemycali, uczyli, ukrywali, sabotowali…– no, w tym ostatnim przypadku raczej szło się na szubienicę niż do KL! Natomiast Żydzi nawet tego powodu do dumy nie mają. Co więcej: tak dobrze zazwyczaj poinformowani ludzie nie wiedzieli na ogół, że jadą na zagładę!

Dlatego właśnie byłbym dumny, gdyby żaden Polak nie trafił do KL – a gdyby jacyś się tam znaleźli, to gdyby wszyscy przeżyli (jaka żywotność i zaradność!). A Pani żąda ode mnie, bym się przechwalał, jakie to mieliśmy straty, jak wielu nas zabito…

Nie ma zgody, proszę Pani!

Serdecznie pozdrawiam – i gratuluję przeżycia obozu (oraz 55 dodatkowych lat). Jest Pani żywym dowodem słuszności mojej tezy! Swoja drogą jest to chyba ciekawy rys charakteru, wspólny dla Polaków i polskich Żydów: przechwalanie się męczeństwem. Żydzi mają ten kompleks od spalenia świątyni w Jerozolimie. My dopiero od rozbiorów.

Tak! Sarmatom nie przychodziłoby do głowy, by chwalić się, że zostało się pokonanym! Dlatego właśnie nasi przodkowie stworzyli wielkie państwo i stanowili atrakcję dla sąsiednich państw (Mazowsze, Litwa, Prusy, Inflanty…).

Ciekawe, ale w tej sprawie protesty pochodziły od kobiet. Również kobieta napisała słynną książkę „Gloria victis” – którą zaprzeczyła rzymskiej tezie „biada zwyciężonym”! Sądzę, że to nie przypadek. Być może ma to coś wspólnego z biblijną zasadą: „jak cię uderzą w lewy policzek – nadstaw prawy”. Chociaż Stary Testament nie eksponuje tej cechy – a Żydzi, jako się rzekło, ją mają.

Jeśli Polska ma przetrwać jako państwo rządzone przez Polaków – to Polacy muszą odrzucić to masochistyczne zadowolenie, że będzie nam policzone za zasługę, iż cierpimy. Jest to wyjątkowo niemęski rys charakteru! I zdajmy sobie z tego sprawę!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here