Dość częste są kąśliwe uwagi germanofobów: „Dlaczego mówi się o tym, że wojnę światową wywołali nie Niemcy, tylko jacyś „Naziści”” I pozornie analogiczna uwaga: „A skąd niby wzięło się plemię Sowietów, odpowiedzialne za bolszewizm i stalinizm?”.

W tekście pod matematycznym tytułem „(Rosja : ZSRS) ? (Niemcy : III Rzesza)” postanowiłem to wyjaśnić – ale zaczynając od… rewolucji francuskiej. Co zresztą robili i bolszewicy – a mimo to ani się spostrzegli, a lądowali na białych niedźwiedziach. Jak widać, głęboka wiedza historyczna to jedno – a użytek z niej czyniony to drugie…

Bardzo często używa się więc – sam to robię przy każdej właściwej okazji – porównania Napoleona Buonapartego, który w stosownym momencie zaczął posyłać jakobinów na gilotyny, do więzień i zsyłać do Gujany, wprowadzając Cesarstwo – do Stalina. Istotnie: Józef Wissarionowicz Dżugaszwili z bolszewikami zaczął robić dokładnie to samo – tyle że zdając się na mrozy, a nie na upały. Podobnie Adolf Hitler, który zniszczył swoich lewaków, mordując Ernesta Röhma i rozwiązując SA (zdumiewające: 4-milionowa armia bez protestu zniosła zamordowanie swojego wodza – podobnie jak Armia Czerwona likwidację śp. gen. Michała Tuchaczewskiego).

Pod względem ustrojowym podobieństwo tych zmian jest uderzające – podobnie zresztą śp. Józef Piłsudski po zdobyciu władzy zaczął tępić komunistów i socjalistów, a sojusz zawarł z konserwą. Również inne aspekty życia w Cesarstwie, III Rzeszy i Sowietach postbolszewickich wykazują uderzające podobieństwo: architektura stalinowska i hitlerowska to typowy „Empire”! Jeśli uczeni tych porównań nie robią, to z uwagi na Lewicę, która twardo zaprzecza, by Hitler był socjalistą.

Natomiast między pozycją Związku Sowieckiego w stosunku do Rosji a pozycją III Rzeszy w stosunku do Niemiec są co najmniej dwie podstawowe różnice:

1) Państwowa. III Rzesza nigdy nie prowadziła wojny z państwem niemieckim (za wyjątek można uznać starcia bojówek NSDAP i SA z policją Republiki Weimarskiej). Przekazanie władzy odbyło się tak samo łatwo jak przekazanie władzy z PRL do III RP.

Natomiast ZSRS stoczył kilkuletnią wojnę przeciwko wojskom Imperium Rosyjskiego. Także podczas II wojny światowej formacje RONA i ROA walczyły pod flagą Rosji. Co prawda po 1941 roku Stalin zaczął odwoływać się do symboliki rosyjskiej (a nawet cerkiewnej!) – ale to z powodów taktycznych: z chęci wykorzystania resztek patriotyzmu rosyjskiego i przekonania cennych carskich oficerów (do bolszewickich miał mniejsze zaufanie!). I to się udało: w 1941 roku „biali” Rosjanie nie poparli zdrajcy Własowa (bo przedtem mordował Białych jeszcze gorliwiej niż Lew Trocki!) – i często dawali się nabrać na hasła „obrony Ojczyzny”. To stąd zaczął się proces wnikania Sowietów w skórę Rosji.

CZYTAJ DALEJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here