Szefowie państw Szanghajskiej Organizacji Wspólpracy fot. Wikipedia CC 4.0 AUTOR: KREMLIN.RU

Na ostatnim spotkaniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Taszkiencie wzbogaciła się ona o kolejnych dwóch członków. W jej poczet zostały przyjęte Indie i Pakistan.

W kolejce starających się o przyjęcie są jeszcze inne państwa, biorące udział w pracach SzOW jako obserwatorzy. Są wśród nich: Białoruś, Mongolia, Iran i Afganistan. Na razie największe szanse na przyjęcie ma Iran, który zabiega o to od dwóch lat. Międzynarodowe sankcje, które nałożono na ten kraj w związku z przez realizowanym niego programem atomowym, to jednak uniemożliwiały.

Szanghajska Organizacja Współpracy staje się coraz bardziej widoczna, a o członkostwo w niej zabiega coraz więcej krajów. Na ostatnim, piętnastym, jubileuszowym szczycie państw-członków SzOW przyjęto do niej dwóch nowych członków: Indie i Pakistan. Dołączyły one do dotychczasowych członków organizacji, czyli Rosji, Chin, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Oficjalne prośby o przyjęcie do organizacji złożyły też Afganistan i Bangladesz. Swoje opcje zgłosiły również Syria i Egipt. Izrael z kolei wystąpił z sugestią, by nadać mu status partnera prowadzącego z organizacją dialog.

Zdaniem obserwatorów, rozszerzenie SzOW może oznaczać początek formowania tzw. Wielkiej Eurazji, która szybko pod swoje skrzydła weźmie 63 proc. ludności świata i gospodarki. Już samo przyłączenie do organizacji Indii i Pakistanu sprawia, że jej potencjał demograficzny wzrósł o około 1,5 mld ludzi!

Analitycy – przynajmniej niektórzy – sugerują, że rozszerzenie SzOW będzie służyć przede wszystkim Chinom i ich ekspansji gospodarczej. SzOW, ich zdaniem, będzie służyć realizacji lansowanego przez Pekin megaprojektu, jakim jest idea stworzenia Nowego Jedwabnego Szlaku. Inicjatywę tę Chiny wysunęły w 2013 roku, a obserwatorzy od razu uznali ją za zapowiedź zmian zachodzących w SzOW. Nowy Jedwabny Szlak, jeżeli ma zostać stworzony, wymaga współpracy wielu partnerów. Same Chiny go nie zbudują. Tym bardziej że ma się on składać z kilku nitek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here