16 lat temu doszło do wydarzeń, które stały się symbolem XXI wieku. W pierwszym roku tego wieku islamscy terroryści z organizacji Al.-Kaida dokonali spektakularnych ataków na symboliczne miejsca w USA zabijając 3 tysiące osób.
19 muzułmanów z terrorystycznej organizacji Al-Kaida porwało 4 samoloty amerykańskich linii lotniczych i skierowało je na Nowy Jork i Waszyngton.
2 samoloty z pasażerami na pokładzie uderzyły w 2 wieże World Trade Center. Wieże wytrzymały uderzenia, ale ich stalowe konstrukcje zostały naruszone uderzeniem oraz pożarem. Po ponad godzinie od uderzenia obie załamały się i runęły w dół grzebiąc setki ludzi, którzy nie zdążyli zbiec albo byli odcięci na wyższych piętrach.

Trzeci samolot uderzył w militarny mózg Ameryki, jakim jest Pentagon, siedziba Departamentu Obrony USA. Ten ogromny kompleks zbudowany w kształcie ogromnej twierdzy wytrzymał uderzenie. Samolot przebił się przez pierwszy, zewnętrzny pierścień gmachu i zatrzymał się na drugim (w sumie jest ich pięć).

Czwarty samolot nie doleciał do celu. Pasażerowie, którzy poprzez telefony komórkowe dowiedziawszy się, co się wydarzyło, zbuntowali się i zaatakowali porywaczy. Ci, bojąc się utraty kontroli nad samolotem, rozbili go na terenie stanu Pensylwania. Przypuszcza się, że porywacze zamierzali uderzać nim w Biały Dom lub w Kapitol.

Tych bestialskich czynów dokonało 19 Arabów, w tym 15 Saudyjczyków.
Zamachy 11 września 2001 r. były ogromnym szokiem dla całego świata i Ameryki. Żadne organizacje terrorystyczne i nie dokonały przedtem takiego skoordynowanego i takiego pełnego ofiar ataku, w centrum zachodniej cywilizacji.

Atak ukazał słabość tej cywilizacji, szczycącej się najwyższą w świecie techniką. Okazało się, że kilkunastu przedstawicieli innej cywilizacji, uzbrojeni tylko w plastikowe noże, potrafili zadać okrutny cios w rdzeń Zachodu.

Ten atak był również sprawdzianem dla amerykańskiego systemu obrony. Zawiodła koordynacja odpowiednich służb. Pierwszy samolot, lot nr 11 został porwany o godz. 8.13, a ostatni, lot nr 93 został porwany o godz. 9.28. Przez ponad godzinę nikt nie zawiadomił pilotów tego ostatniego samolotu, ze zdarzyły się już porwania. Mało tego zanim samolot lot nr 93 został porwany (9.28), to 2 samoloty uderzyły już w WTC.

Atak 11 września 2001 r. stał się przykładem dla innych organizacji islamskiego terroru, w tym sensie, że zaczęli porywać duże środki komunikacji w celu masakrowania mieszkańców zachodnich miast.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here