Lądowanie Krzystofa Kolumba fot. domena publiczna autor: John Vanderlyn

Mało jest dat w historii, które mogą się równać z dniem 12 października 1492 r. To dzień, w którym wyprawa Kolumba dopłynęła do Ameryki. To był dzień, który zmienił świat.

Krzysztof Kolumb, genueński żeglarz w służbie hiszpańskiej jako pierwszy znany Europejczyk dopłynął do wybrzeży Ameryki, a konkretnie do wysp na Morzu Karaibskim. Kolumb odbył 4 wyprawy do Ameryki. W pierwszej z nich dotarł do Bahamów, Haiti i Kuby. W drugiej (1493) do Małych Antyli i Jamajki. W trzeciej (1498) do stałego lądu Ameryki Południowej, w czwartej (1502) do brzegów Ameryki Środkowej.

Kolumb przywiózł z Ameryki rośliny nieznane w Europie jak: ziemniaki, kukurydzę czy kakao, ale to była obustronna wymiana. Z Europy dostarczono do Ameryki: nasiona europejskich roślin, konie, bydło i świnie.

Rola Kolumba była wielokrotnie przeceniana. Zarzucano mu, przede wszystkim, że nie jest faktycznym odkrywcą Ameryki. Mówiono, że 500 lat przed nim Amerykę odkryli Wikingowie. Że prawdziwym odkrywcą Ameryki jest Leif Eriksson.

Inne źródło wskazują, że długo, długo przez Wikingami, Amerykę mieli odkryć Fenicjanie. On tym miały świadczyć fenickie monety znalezione w Brazylii. Lista potencjalnych odkrywców Ameryki jest długa. W 1973 r. ukazała się książka Jacka Machowskiego pt. Odkrywcy Ameryki, która zawiera listę takich rzekomych odkrywców w czasach przed Kolumbem.

Część z nich może rzeczywiście była odkrywcami tego kontynentu, ale to nie ma znaczenia. Ich ewentualne dotarcie do Nowego Świata nic nie zmieniło. Wielkość Kolumba polega na tym, że jego wyprawy spowodowały ekspansję Europejczyków na nowo odkryty kontynent i budowę tam od podstaw nowej europejskiej cywilizacji.

Dziś jest to paradoks, Kolumb jest oskarżany przez zwolenników poprawności politycznej i historycznego rewizjonizmu o ludobójstwo dokonane na ludności tubylczej Ameryki. To jest oczywiście nonsens. O taką zbrodnię można oskarżać konkwistadorów, którzy w następnych latach przypłynęli do Ameryki, a nie samego odkrywcę. Niemniej zwolennicy tych teorii doprowadzili już, ze w stanie Kalifornia zlikwidowano Dzień Kolumba jako święto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here