Polacy uciekali na wszystkim co mozliwe nawet na samolocie Kukulka fot. Wikipedia CC 3.0 autor: Michal Derela

W 2015 roku zewnętrzne granice Unii Europejskiej przestały faktycznie istnieć. Do Europy wlała się fala ponad miliona ludzi z krajów arabskich, nie napotykając – szczególnie we Włoszech i w Grecji – na żaden opór służb granicznych.

Na Polsce wymuszano przyjęcie, w ramach dyslokacji, kilkunastu tysięcy muzułmanów. Powszechnie używanym argumentem było przypomnienie, że wszak Polacy za komuny byli przyjmowani przez kraje zachodnie i teraz nadszedł czas, aby spłacić ten historyczny dług.

Czy istotnie uciekinierzy z komunistycznej Polski byli przyjmowani z otwartymi ramionami przez naszych sąsiadów Duńczyków, Szwedów czy Niemców – tak jak teraz przyjmuje się muzułmanów z krajów arabskich?
Przyjrzyjmy się, jaka była praktyka, na konkretnych przykładach.

Deportacje i więzienie

13 września 1980 roku szwedzka gazeta „Aftonbladet” podała wiadomość, że polska dziewczyna przewoziła swojego narzeczonego ukrytego w łodzi na promie „Wawel” a równocześnie zaznaczono, że wydalono ich ze Szwecji. Kierując się tą informacją, oficerowie zwiadu Pomorskiej Brygady WOP podjęli intensywne działania operacyjne i śledcze. Ustalono, że młoda Polka w sposób legalny wykupiła bilet na prom „Wawel” kursujący ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad.

Na prom wjechała trabantem, ciągnąc na naczepie łódź plastikową typu „Roxana”. W skrytce pod podłogą łodzi ukrył się narzeczony dziewczyny. Wopiści nie zauważyli uciekinierów i para szczęśliwie dotarła do Ystad. Szwedzcy urzędnicy celni okazali się bezwzględni, nakazując, aby młodzi Polacy opuścili Szwecję i ponownie wsiedli na prom. Nie ulega wątpliwości, że Szwedzi mieli świadomość, iż skazują ich na więzienie.

Dziewczyna ponownie ukryła młodzieńca w tym samym miejscu, gdzie odbył podróż do Polski. Aby zamaskować skrytkę, zamalowała łączenie elementów łodzi. Być może desperaci uniknęliby ujawnienia, gdyby nie bezmyślny artykuł w szwedzkiej gazecie, który uruchomił komunistyczny aparat ścigania. Miesiąc po nieudanej próbie ucieczki młoda para niedoszłych azylantów została w Polsce aresztowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here