Kwintus Fabiusz Maksimus Kunktator fot. domena publiczna autor: schurl50

Kunktator, czyli zwlekający to przydomek nadany Kwintusowi Fabiuszowi Maksimusowi przez Rzymian. Kiedy starożytni Rzymianie ponieśli kolejną klęskę w walce z Hannibalem, a rzymska armia została dosłownie wepchnięta do jeziora Trazymeńskiego i tam zmasakrowana, to właśnie jemu powierzono władzę nad Rzymem powołując go na urząd dyktatora, który miał sprawować przez pół roku.

Kwintus Fabiusz zdecydował się na prowadzenie wojny podjazdowej żeby osłabić kartagińską armię. Fabiusz odniósł taktyczny sukces ponieważ uniemożliwił Hannibalowi oblężenie miast, a ponadto zepchnął go w góry w ten sposób uniemożliwiając użycie najsilniejszej broni kartagińskiej armii, jazdy. W dodatku przeciął linię zaopatrzeniowe Kartagińczyków.

Prowadzenie takiej taktyki i unikanie bitwy było kosztowne dla rzymskiej gospodarki systematycznie niszczonej, podczas tej wojny na wyczerpanie. Ponadto dla dumnych Rzymian przyzwyczajonych do zwycięstw, trudne było do zrozumienia, że we własnym kraju muszą uciekać przed wrogiem. W końcu Rzymianie tego nie wytrzymali, odebrali mu władzę na armią i oddali ją dwom konsulom, którzy parli do decydującej bitwy.

Jak wiadomo ona odbyła się pod Kannami i zakończyła się największą klęską w historii Rzymu. Licząca prawie 90 tys. żołnierzy rzymska armia została kompletnie rozbita i zniszczona przez armię Hannibala mająca niewiele więcej żołnierzy niż połowa rzymskiej. Na placu boju pozostało 60 tys. zabitych Rzymian, a 10 tys. dostało się do niewoli.

Zagłada rzymskiej armii otrzeźwiła senat i lud rzymski. Teraz Rzymianie docenili ostrożne działanie Fabiusza, którego potem jeszcze 3 razy wybrano konsulem.

Jak widać słowo kunktator nie oznacza opieszałego w działaniu, ale raczej człowieka ostrożnego zwlekającego z decyzją, aż do momentu, kiedy sytuacja stanie się bardziej pomyślna dla niego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here