Tachi fot. Wikipedia CC 2.0 autor: Rama

Pierwsze miecze, jakie zaczęto używać w Japonii były pochodzenia chińskiego. To były proste miecze, mające jedno ostrze nadające się w zasadzie tylko do kłucia. Te miecze trafiły do Japonii w okresie początków cesarstwa.

Powstająca warstwa wojowników (bushi) potrzebowała innych, bardziej skutecznych mieczy, nadających się nie tylko do kłucia. Bushi, ta nazwa została szybko wyparta przez nazwę samuraj (służyć), potrzebowali broni, która byłaby zdatna zarówno do walki pieszej, jak i konnej.
Tak powstał miecz tachi.

Tachi były mieczami o pewnej krzywiźnie nadające się nie tylko do kłucia, ale przede wszystkim do cięcia. Tachi były noszone w pochwie, ostrzem skierowanym do dołu. Noszono je na dwóch rapciach przyczepionych do pasa.
Tachi miały długość przeciętnie pomiędzy 70 a 90 cm. To była klasyczna długość tych mieczy. Tachi były mieczami dwuręcznymi.

Produkowano również miecze o znacznie większej długości przeznaczone tylko do walki konnej. One miały długość 160 cm – 180 cm. Takie miecze były używane przez wyjątkowo wysokich mężczyzn. Miecze o tej długości były noszone na plecach. Najdłuższy egzemplarz, jaki znaleziono miał 250 cm długości, ale to raczej miecz używany do ceremonii, niż do walki.

Tak długie miecze (160 cm – 180 cm) były także używane do zwalczania koni.
Początkowo te długie miecze były nietrwałe z tego względu, że były wykonywane z jednego kawałka stali, który miał dużą zawartość węgla. Jednakże w okresie Kamakura (1185-1333) japońscy miecznicy opanowali produkcję mieczy ze stali niskowęglowej.

Produkowane w tym okresie tachi stają się najlepszymi mieczami japońskim w historii pod względem jakości. Dokonuje się modyfikacja miecza. Głownia miecza, która początkowo była cieńsza przy sztychu niż przy rękojeści, teraz ma podobną szerokość. Przy sztychu i przy rękojeści staje niemal tak samo szeroka.

Okres Kamakura (1185-1333) to złoty wiek japońskich mieczy. Wówczas japońscy miecznicy osiągnęli najwyższy poziom skuwania mieczy. Niestety, tajemnicy swojego fachu nie przekazali swoim następcom, dlatego też japońskie miecze w późniejszego okresu, tzw. słynne katany, choć były jakościowo bardzo dobrymi produktami, to jednak pod względem jakości nie przebiły mieczów tachi z okresu Kamakury.

W następnym okresie japońskiej historii, w okresie Muromachi (1333-1573) tachi nadal były mieczami dominującymi w uzbrojeniu samurajów. W tym okresie tachi stają się wydłużone, nawet powyżej klasycznej długość, tj. powyżej 90 cm.

W tym okresie tachi powoli ustępują nowym rodzajom mieczy, przede wszystkim katanom. Katana jest mieczem o długości do 70 cm, potem nawet zmniejszonym do 60 cm, a w końcu wydłużonym do 73 cm. Powodem sukcesów katan była potrzeba stworzenia, krótszego miecza, który można byłoby szybko wyciągnąć z pochwy i jednocześnie zadać ciecie, przy użyciu tylko jednej ręki.

Katany były mieczami do walki zarówno jednoręcznej, jak i dwuręcznej. Dominacja katan spowodowała, że zaczęto nie tylko produkować te miecze, ale tez skracać tachi do rozmiarów katan.

W okresie Muromachi następuje zmiana preferencji broni samurajów. Coraz popularniejsze stają się też inne miecze. Krótki miecz wakizashi o długości głowni 30,3 cm – 60 cm, noszony razem z kataną. To wówczas nadchodzi klasyczna era samurajów, noszących dwa miecze, bardzo często pokazywanych w filmach. Do użycia wchodzi też bardzo krótki miecz tanto, do 30 cm długości, używany również przez żony, siostry i córki samurajów w celu samoobrony.

Jednakże to tachi był pierwszym i prawdopodobnie najlepszym jakościowo mieczem samurajów.

2 KOMENTARZE

  1. to są szable a nie miecze. dopiero od 30-40 lat mamy błedne tłumaczenia, wcześniej nazywano to szabla japońską i taka właśnie powinno się ją określać. Jest mnóstwo informacji w internecie z biblografią
    douczcie się

  2. „Produkowano również miecze o znacznie większej długości przeznaczone tylko do walki konnej. One miały długość 160 cm – 180 cm. ”
    Miecze 160 cm? I jeszcze do walki konnej?! Autor musi mieć niezwykle kreatywny palec, skoro wyssał z niego takie bzdury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here