Jan Matejko - Bolesław Chrobry wjeżdża do Kijowa fot. domena publiczna

Funkcjonujące w strategii wojennej pojęcie blitzkriegu, czyli błyskawicznej wojny jest niemieckim pomysłem wzorowanym na taktyce Hannibala w słynnej bitwie pod Kannami.

Blitzkrieg wymyślił przed I Wojną Światową, szef sztabu pruskiej armii gen. Alfred von Schlieffen. Koncepcja blitzkriegu na poziomie strategii polegała na zaskakującym uderzeniu w skali wszystkich sił. Na poziomie taktyki polegała na skierowaniu zmasowanego uderzenia, tak żeby wyjść oboma skrzydłami na tyły wroga i zamknięciu go w okrążeniu.

W okresie przed II Wojną Światową rozwój technologiczny umożliwił unowocześnienie tej koncepcji. Teraz siłą przełamująca front stały się pancerne dywizje, które miały nie zatrzymywać się i pędzić dalej w głąb terytorium wroga. Dopięcie okrążenia pozostawiono zmechanizowanej piechocie i artylerii, które wraz z lotnictwem miały zniszczyć zamknięte w takim „kotle” wroga.Niemcy zaczęli stosować strategię blitzkriegu w Polsce, bez większych sukcesów, we Francji, z większym sukcesem oraz w Związku Sowieckim z pełnym sukcesem.

22 czerwca 1941 r. Niemcy niespodziewanie zaatakowali Sowietów i kilka dni później zrobili im pierwszy „kocioł” pod Białymstokiem, a następnie drugi koło Mińska. Gorzej im poszło na południu. Tutaj walki trwały dość długo.

Wykorzystując upór Stalina, który kazał bronić miasta za wszelką cenę, Niemcy i tutaj założyli „kocioł”. 12 września po przekroczeniu Dniepru na północ od Kijowa, Niemcy weszli aż prawie 200 km głąb terenów zadnieprzańskich. Tam 16 września spotkali się z 2 grupą pancerną gen. Guderiana, która przekroczyła Dniepr na południe od Kijowa. W ten sposób w okrążeniu znalazły się aż 4 sowieckie armie. 19 września kapitulował Kijów, a tydzień później okrążone armie. Wielki sukces. Do niewoli dostało się według niemieckich danych 665 tys. czerwonoarmistów.

Cała operacja, która doprowadziła do zdobycia Kijowa, trwała jednak dość długo, prawie 3 miesiące od 22 czerwca do 19 września. Dokładnie 89 dni.

To może wydawać się trudne do uwierzenia, ale Polacy ponad 900 lat temu, znacznie, znacznie szybciej zajęli Kijów.

W 1018 r. skończyła się długoletnia wojna z Niemcami i Bolesław Chrobry przerzucił swoje wojska znad Odry aż do rzeki Bug, czyli dokładnie tam skąd Niemcy wyruszyli w 1941 r. na Kijów. 22 sierpnia przekroczył tę rzekę i stoczył zwycięską walkę z armią wielkiego księcia Jarosława Mądrego. Bolesław odniósł wspaniałe zwycięstwo rozbijając tę armię złożoną ze Słowian i Waregów. Następnie rozpoczął długotrwały pościg za rozbitym nieprzyjacielem. 14 sierpnia 1018 r., według kronik Thietmara, wkroczył do Kijowa.

Kijowska wyprawa Bolesława Chrobrego trwała 23 dni, prawie 4 razy krócej niż niemiecka wyprawa.

Można powiedzieć, że prawdziwy blitzkrieg zrobił, nie Wehrmacht, a władca Polski.

2 KOMENTARZE

  1. Dobrze, że CHrobry zdobył Kijów ale proszę coś poprawić.
    Ledwie Bolesławowe Wojska zdołały : „22 sierpnia przekroczył tę rzekę [ Bug ] ”
    by teleportować się (!?) i już „14 sierpnia 1018 r., według kronik Thietmara, wkroczył do Kijowa.”

    Zdobył Kijów 8 dni przed przekroczeniem Bugu idąc z zachodu na wschód ? – to byłby rzeczywiście ultra-Blitzkrieg

  2. Cyt” 22 sierpnia przekroczył tę rzekę i stoczył zwycięską walkę z armią wielkiego księcia Jarosława Mądrego. Bolesław odniósł wspaniałe zwycięstwo rozbijając tę armię złożoną ze Słowian i Waregów. Następnie rozpoczął długotrwały pościg za rozbitym nieprzyjacielem. 14 sierpnia 1018 r., według kronik Thietmara, wkroczył do Kijowa.”
    Bardzo to logiczne. Cofnął się przy tym w czasie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here